Projekti
Program identifikacije darovitih učenika
Cilj programa je otkrivanje potencijalno darovitih učenika, podrška i poticaj darovitima te njihovim roditeljima. Identifikacija se provodi među učenicima 3.-ih razreda, a provodi je školski psiholog u suradnji s učiteljima.
Uočavanje znakova sposobnosti najznačajnija je početna stepenica u brizi za razvoj darovitih. Hoće li se odrastanjem njihov potencijal realizirati u talent ovisi o više različitih faktora, o njihovoj okolini i njima samima.
U sklopu programa, psihologinja škole održava susrete darovitih učenika 4.-ih razreda i predavanja za roditelje.
TeenCAP
Program prevencije napada na mlade
Ciljevi programa:
- Smanjivanje ranjivosti mladih na sve oblike napada kroz poučavanje vještina kako se nositi i kako prepoznati potencijalno opasne situacije.
- Povećati informiranost zajednice o problemu nasilja nad tinejdžerima.
- Mijenjati osnovne stavove koji leže u pozadini nasilništva.
Program se sastoji od 3 dijela: predavanja za osoblje škole, predavanja za roditelje i trodnevnih radionica za učenike 8.razreda. S učenicima se obrađuju sve vrste napada, a najviše različiti oblici seksualnih napada. Provode ga profesor TZK-a i psihologinja škole u suradnji s Udrugom roditelja „Korak po korak” čiju su edukaciju u tu svrhu završili.
MAH-1
Mogu ako hoću 1 – Preventivni program koji uključuje upoznavanje učenika 4.-ih razreda s osnovnim poslovima policije i policijskom postajom. Cilj programa je razvijanje suradničkog odnosa s državnim službama, osobito s policijom.U dogovoru s PU Zagrebačkom, učiteljice 4.-ih razreda odvode učenike u Policjsku postaju Velika Gorica gdje imaju razgledavanje uz stručno vodstvo.
MAH-2
Mogu ako hoću 2 – Program informiranja roditelja o problemu ovisnosti i nasilja. Roditelje se kroz predavanja upoznaje s policijskim postupcima u slučajevima nasilja i ovisnosti, a sve u cilju kako bi mogli pomoći sebi i svojoj djeci.Policijski službenici iz Informativnog centra za prevenciju drže predavanja roditeljima učenika 6. razreda u prostoru škole.
PiA
Prevencija i Alternativa – Program prevencije konzumacije alkohola, droge, cigareta te prevencije vandalizma.Program je namijenjen učenicima 6.-ih razreda i provodi ga Policijska uprava zagrebačka u prostoru škole.Predavanja na poučan način prate problem ovisnosti, njegove uzroke i posljedice te učenicima nude alternativu takvom obliku života.
Pozitiva-preventiva
Program pozitivne psihologije. Program je namijenjen učenicima 4.-ih razreda. Provode ga učitelji na svojim satovima razrednog odjela, uz podršku stručne službe škole.Program su pokrenule pedagoginja i psihologinja, školske godine 2006./2007., sa željom da se s učenicima provode radionice prevencije koje razvijaju temeljne ljudske vrijednosti i vrline. Stručne suradnice su prvo same provele pilot projekt u dva četvrta razreda i paralelno provodile istraživanje koje je na kraju potvrdilo uspješnost i učinkovitost programa. Radionice su opisale u svom priručniku “Pozitiva-preventiva” koji sada koriste i učitelji. Neke su radionice dijelom preuzete iz knjige “Kako biti bolji”, Dubravke Miljković i Majde Rijavec, i prilagođene ( jer su bazično namijenjene za srednjoškolce).
Profesionalna orijentacija
Profesionalna orijentacija skup je postupaka pomoću kojeg se pojedinci usmjeravaju u ona područja rada koja najbolje odgovaraju njihovim intelektualnim sposobnostima, osobinama ličnosti, profesionalnim interesima te zahtjevima i mogućnostima na tržištu rada.
Pročitajte više…
Projekt kumstvo
Vijeće učenika naše škole pokrenulo je humanitarnu akciju povodom Međunarodnog dana tolerancije 2010./2011. školske godine. Prikupljao se novac za kumstvo i opremanje sirotišta u biskupiji Songea u Tanzaniji. Prikupljeno je ukupno 3.564,35 kuna. Od toga je 2.538,76 kuna uplaćeno za opremanje sirotišta + 25,39 kuna provizije, a ostatak od 1.000,00 kuna uplaćen je za kumstvo.
Pročitajte više…